Inauguracja XL Dni Karola Lipińskiego w Powiecie Radzyńskim

Muzycy na scenie Muzycy na scenie fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 326 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Jubileuszowe XL Dni Karola Lipińskiego, które odbyły się 24 września br. w Radzyniu Podlaskim były wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym, świętującym dorobek i dziedzictwo tego wybitnego kompozytora. Inauguracja festiwalu odbyła się poprzez Koncert Muzyki Polskiej, który przyciągnął liczne grono miłośników muzyki. Wydarzenie otrzymało wsparcie finansowe Powiatu Radzyńskiego oraz patronat honorowy Starosty Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego.

Główni Wykonawcy

Na scenie ROK zaprezentowali się Qingzhu Weng, zdobywca III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, akompaniowany przez pianistę Michała Francuza. Weng, student Hochschule für Musik w Hanowerze, jest również laureatem wielu innych międzynarodowych konkursów i zasłynął występami z najwybitniejszymi orkiestrami. Michał Francuz, z kolei, jest cenionym pianistą i pedagogiem, współpracującym z renomowanymi orkiestrami i uczestniczącym w prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

Repertuar Koncertu

Program koncertu obejmował dzieła takich kompozytorów jak K. Lipiński, I.J. Paderewski, W. Lutosławski oraz H. Wieniawski. Każde z wykonanych dzieł oddało hołd polskim twórcom muzyki klasycznej, jednocześnie podkreślając uniwersalność i różnorodność ich dorobku.

Uczczenie 40 Lat Tradycji

Przed koncertem odbyło się podsumowanie 40-lecia Dni Karola Lipińskiego, gdzie przyznano liczne wyróżnienia i podziękowania osobom i instytucjom wspierającym rozwój kultury muzycznej w regionie. Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne otrzymało szczególne uznanie za swoje zaangażowanie w promowanie kultury muzycznej oraz za wsparcie młodych, utalentowanych artystów. Burmistrz Radzynia, Jerzy Rębek, wyraził głęboką wdzięczność i szacunek dla wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju życia kulturalnego w mieście.

Organizatorzy i Sponsorzy

Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki współpracy Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury i Miejską Biblioteką Publiczną im. Zenona Przesmyckiego. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wsparcie finansowe udzielone przez lokalne władze, firmy i instytucje.

Nadchodzące Koncerty

W ramach Dni Karola Lipińskiego, miłośnicy muzyki będą mieli jeszcze okazję uczestniczyć w trzech dodatkowych koncertach, prezentujących różnorodność gatunków i stylów muzycznych, od muzyki sakralnej, poprzez interpretacje neoromantyczne, aż po tango.

XL Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim były nie tylko świętem muzyki, ale także okazją do uczczenia osób i instytucji, które przyczyniły się do rozwoju życia kulturalnego w regionie. Wielobarwne koncerty, szeroki wachlarz prezentowanych gatunków muzycznych oraz hołd oddany wielkim polskim kompozytorom sprawiły, że była to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych tego roku w Radzyniu Podlaskim.

 

Ostatnio modyfikowany piątek, 29 wrzesień 2023 07:30

Najczęściej czytane

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Radzyniu Podlaskim

Zapraszamy do zgłaszania kandydatów…

16 Maj 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim

Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibli…

14 Maj 2024 Powiat wspiera

Komunikat w sprawie warunkowej przydatności wody do spożycia - Krasew

Komunikat w sprawie warunkowej przy…

14 Maj 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu