Święto Narodowe Trzeciego Maja 2024 w Powiecie Radzyńskim

Święto Narodowe Trzeciego Maja Święto Narodowe Trzeciego Maja fot.Izabela Grzybowska
Opublikowane w Wiadomości ze Starostwa
Czytaj 373 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

W dniu 3 maja mieszkańcy Radzynia Podlaskiego zgromadzili się, aby uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Trójcy. Następnie uczestnicy wydarzenia zgromadzili się pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja, gdzie wysłuchali wystąpień okolicznościowych, a delegacje złożyły wieńce.

Wiwat Trzeci Maj!

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu, którzy wspólnie z mieszkańcami oddawali hołd bohaterom narodowym. Ponadto, wśród zgromadzonych było wielu przedstawicieli jednostek szkolnych, zakładów pracy, służb mundurowych i instytucji, dla których obchody Święta Trzeciego Maja stanowiły ważną lekcję historii i patriotyzmu.

Powiat Radzyński reprezentował Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z Wicestarostą Michałem Zającem, Przewodniczącym Rady Powiatu Radzyńskiego Robertem Mazurkiem wraz z Wicerzewodniczącym Tomaszem Stephanem oraz Sekretarzem Jarosławem Gomołą.

Uroczystość prowadził Piotr Skowron, który z wielkim szacunkiem przypominał zgromadzonym o znaczeniu tego historycznego dnia. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, który podkreślił wagę jedności społecznej oraz wspólnego dziedzictwa, które stanowi fundament tożsamości narodowej. W atmosferze skupienia i refleksji, mieszkańcy Radzynia wsłuchiwali się w słowa które niosły ze sobą przesłanie patriotyzmu i solidarności.

Przemówienie wygłoszone przez Starostę Radzyńskiego

Szanowni Państwo! Drodzy Mieszkańcy Powiatu Radzyńskiego!

 Spotykamy się dzisiaj, aby oddać cześć twórcom Konstytucji 3 Maja i odnowić naszą pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce 233 lata temu.

 To właśnie wtedy w szczelnie wypełnionej sali poselskiej Zamku Królewskiego uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję – Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Ustawa z 1791 roku miała być fundamentem silnego państwa, którego siła  płynie z poczucia przynależności do wspólnoty – tworzonej nie tylko przez tradycje i język, ale też wspólne prawa i wartości.

 Dzisiejsze obchody są szczególną okazją do refleksji: czy z pamięci o Konstytucji naprawdę potrafimy czerpać naukę? Dlaczego w ogóle poświęcamy jej tyle uwagi? Chociaż obowiązywała bardzo krótko zapoczątkowała coś pięknego, dała podwaliny pod przyszłe działania ustawodawcze, które doprowadziły do tego, że wyrosła dojrzała polska demokracja. Wartości w niej zawarte, takie jak wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy czy rządy oparte na woli narodu stały się filarem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Pamiętajmy, aby zachować te wartości poza i ponad wszelkimi podziałami. Miejmy świadomość, że miłość do Ojczyzny to nie tylko pamięć o bohaterach, czy uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych, ale miłość i szacunek okazywany innym, to wierność polskiej kulturze. Niech przestrogą dla naszych działań będą słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego „Możemy mieć szacunek dla wielu zdobyczy innych narodów, ale wierność ślubowaliśmy naszej polskiej Ojczyźnie. I tej wierności Ojczyźnie polskiej, kulturze narodowej, kulturze chrześcijańskiej w naszej polskiej ziemi dochowamy! Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska Polską była! Aby w Polsce po polsku się myślało!” Niech dzisiejsze obchody kolejnej rocznicy 3 Maja na trwałe wpiszą się w te słowa. Niech uświadamiają nam jak wspaniałym narodem jesteśmy. To dzięki skromnym, ale jakże odważnym  przodkom nasza Ojczyzna wpisała się w rolę europejskiego lidera o szerokich horyzontach.  Starajmy się, najlepiej jak potrafimy kontynuować to wielkie dziedzictwo, któremu na imię POLSKA. Niech „Bóg, honor, Ojczyzna” będą obecne nie tylko na naszych sztandarach, lecz również w naszych sercach i naszym życiu.

Kończąc chciałbym bardzo podziękować Państwu za tak liczne przybycie.  Życzę nam wszystkim, aby wspomnienie tamtych wydarzeń umocniło w nas poczucie tożsamości narodowej, szacunek do tradycji oraz dumę z bycia Polakiem.

„Wiwat Polska, wiwat Naród, wiwat wszystkie stany”!

Starosta Szczepan Niebrzegowski wyraził wdzięczność wszystkim wójtom i burmistrzom, zarówno tym, którzy pełnili swoje funkcje w przeszłości, jak i obecnym, oraz radom gminy i miasta za ich wysiłek i zaangażowanie w minioną oraz przyszłą kadencję.

Po wystąpieniu delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

 

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 06 maj 2024 12:27

Najczęściej czytane

Życzenia z okazji Dnia Ojca

Życzenia z okazji Dnia Ojca

23 Cze 2024 Powiat wspiera

Komunikat w sprawie przydatności wody do spożycia- Wohyń

Komunikat w sprawie przydatności wo…

21 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie wakacyjnego urlopu?

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w…

21 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu