Odważni i Niezłomni: Dni Żołnierzy Wyklętych

Uczestnicy biegu Uczestnicy biegu fot.Izabela Grzybowska
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 260 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Coroczne obchody Dni Żołnierzy Wyklętych są ważnym czasem dla Polaków, ze względu na upamiętnienie Bohaterów, którzy toczyli walkę o wolność i niepodległość naszego kraju po II Wojnie Światowej. Jednym z miejsc, gdzie oddano hołd Bohaterom, był Radzyń Podlaski. W czwartek 28, lutego br. w kościele św. Anny odbyła się uroczysta Msza św. na której wspomniano postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Wojska Polskiego i ochotnika Auschwitz, który zorganizował ruch oporu w obozie i po ucieczce kontynuował walkę w strukturach Armii Krajowej. Po Mszy św. uroczyście poświęcono Rondo im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, które stało się kolejnym miejscem na mapie powiatu radzyńskiego upamiętniającym Bohaterstwo i Walkę o Wolność. W wydarzeniu uczestniczyli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Przewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek wraz z Wiceprzewodniczącym Tomaszem Stephanem.

1 marca br. w kościele Św. Trójcy odbyła się uroczysta msza święta, której celem było upamiętnienie oraz oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym. Podczas nabożeństwa, uczestnicy modlili się za bohaterów i za Ojczyznę. Następnie Włodarze Powiatu Radzyńskiego złożyli kwiaty pod muralem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się w centrum miasta. To symboliczny gest, który wyraża szacunek i pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie dla niepodległej Polski. Następnie odbył się apel, w którym wzięli udział mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnych władz, aby wspólnie uczcić pamięć bohaterów.

- Dziękuję z tego miejsca kapłanom: z parafii św. Anny ks. Henrykowi Ochowi oraz z parafii Trójcy Świętej ks. Krzysztofowi Pawelcowi za mszę świętą w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Powinniśmy się modlić o to, żeby ich szczątki zostały znalezione, bo jak wiemy, wielu z nich do dziś nie ma miejsca pochówku. Przykładem jest rotmistrz Witold Pilecki. Takie organizacje jak instytut Pamięci Narodowej są niezbędne, bo dzięki nim tak wiele grobów zostało odkrytych - mówił Starosta Radzyński. Bardzo Wam wszystkim dziękuję za przybycie podsumował Szczepan Niebrzegowski.

 

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 marca w niedzielę odbył się „Bieg Tropem Wilczym”, w którym udział wziął także Starosta Powiatu Radzyńskiego Szczepan Niebrzegowski. Bieg ten miał charakter sportowy i symboliczny nawiązujący do walki Żołnierzy Wyklętych. Punktualnie o 12.00 ponad 100 uczestników powitała Dyrektor Mosir Agnieszka Włoszek która następnie odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy nawiązujący do Dni Żołnierzy Wyklętych, które odbywają się w całej Polsce. Ks. Jerzy Janowski pobłogosławił uczestników życząc im powodzenia. W wydarzeniu udział wzięli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z członkiem Zarządu Powiatu Jerzym Bednarczykiem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Mazurkiem i Wiceprzewodniczący Tomasz Stephan. Na koniec Starosta Radzyński pogratulował zwycięzcom oraz wszystkim biorącym udział w wydarzeniu, a następnie wręczył puchary i nagrody przygotowane przez Powiat Radzyński.

Trasa

Uczestnicy rywalizowali w 4 kategoriach biegowych na symbolicznym dystansie 1963 metry (czyli data śmierci ostatniego żołnierza). Dystans, który jest taki sam dla wszystkich uczestników, sprawia, że każdy ma równe szanse i może cieszyć się wspólnym doświadczeniem. Wspólnie podejmowanie wysiłku i promowanie zdrowia oraz aktywności fizycznej przynosi satysfakcję nie tylko uczestnikom, ale także społeczności lokalnej.

Wyniki

Najlepsi w poszczególnych kategoriach BIEG MĘŻCZYZN OPEN - 1. Kamil Młynarz, 2. Dominik Zalewski, 3. Marek Zabielski BIEG KOBIET OPEN - 1. Anna Adamska, 2. Izabela Stępniewska, 3. Natalia Sitkowska NORDIC WALKING MĘŻCZYŻNI - 1. Marcin Zemła, 2. Tomasz Kwaśny, 3. Bruno Bielski NORDIC WALKING KOBIETY - 1. Małgorzata Pomarańska, 2. Urszula Grabarz, 3. Małgorzata Kwaśna

 

Ostatnio modyfikowany wtorek, 05 marzec 2024 06:40

Najczęściej czytane

Wspólnie dla przyrody - "Sprzątamy las wokół nas"

Wspólnie dla przyrody - "Sprzą…

24 Kwi 2024 Powiat wspiera

25 kwietnia na terenie powiatu radzyńskiego odbędą się Ćwiczenia Ratowniczo – Gaśnicze – „RADZYŃ 2024”

25 kwietnia na terenie powiatu radz…

23 Kwi 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu