Dni Radzynia 2023

Zespół Enej Zespół Enej Izabela Grzybowska
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 814 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Za nami obchody 555-lecia Radzynia Podlaskiego. Były to 4 dni pełne wrażeń i dobrej zabawy. W zaplanowanych wydarzeniach oprócz mieszkańców wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z Wicestarostą Michałem Zającem oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek. W programie imprezy znalazły się: wystawa „Uroki Radzynia Podlaskiego” w fotografii Janusza Wlizło, promocja bajki Agaty Karpińskiej pt. „Radzyń to mój cały świat”, gra miejska „555 lat Radzynia”, Potańcówka u Potockich oraz festyn na pałacowym dziedzińcu z gwiazdą wieczoru, zespołem Enej.

Fotografie Radzynia

W czwartek organizatorzy wydarzenia zaprosili na wystawę „Uroki Radzynia Podlaskiego” w fotografiki Janusza Wlizło. Galeria plenerowa wystawiona jest na fragmencie ogrodzenia Stadionu Miejskiego położonym przy często uczęszczanym odcinku ścieżki rowerowej. Na fotografiach można podziwiać uroki naszego miasta.

Przypomnijmy, że dokładnie 31 marca 1468 roku za zgodą króla Kazimierza Jagiellończyka Radzyń Podlaski uzyskał prawa miejskie. Wydarzenie to stało się powodem szybkiego rozwoju miejscowości. Perłą miasta jest Pałac Potockich. Jest to jedna z najpiękniejszych rokokowych rezydencji magnackich w Europie, wyróżniająca się bogatą dekoracją rzeźbiarską. Całość zespołu utrzymana jest w stylu rezydencji "entre cour et jardin" - okolony dziedzińcem i ogrodem.

Radzyń jak w bajce

Aby historia Radzynia Podlaskiego żyła w mieszkańcach od najmłodszych lat, powstała bajka, która może pomóc dziecku zrozumieć i oswoić świat, w którym żyje. Poprzez artystyczny przekaz słów bajka budziła w dziecku żywe i wyraziste wyobrażenia postaci, ich wyglądu i zachowania. 18 sierpnia br. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych miała miejsce promocja książki Agaty Karpińskiej, a także filmu, w którym udział wzięły młodzi mieszkańcy z przedszkoli i szkół Radzynia Podlaskiego. „Radzyń to mój cały świat!” to projekt, który nieprzypadkowo ma 555 wersów. Bajka została napisana z okazji rocznicy obchodów miasta. Bohaterami prezentacji są dzieci opowiadające o przygodach niedźwiedzia Radka. Wydarzenie objął Patronatem Honorowym Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, przy wsparciu finansowym Powiatu Radzyńskiego. Podczas imprezy do zgromadzonych przemówili zaproszeni goście.

Przemówienia włodarzy

-Uczestniczymy w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym, bo to już 555 rocznica nadania praw miejskich Radzyniowi Podlaskiemu. Cieszymy się, że Pani Agata napisała tę bajkę, która ukazuje nasze miasto w przepięknym kontekście. Państwa dzieci i wnuki uczestniczą osobiście w wydarzeniu historycznym, ponieważ ta bajka i nazwiska wszystkich dzieci, które brały udział w tym wydarzeniu zostały uwiecznione - powiedział burmistrz miasta Jerzy Rębek.

Następnie głos zabrał Starosta Radzyński. - Bardzo się cieszę ze mogłem objąć patronatem to wydarzenie. Naszym największym bogactwem w Radzyniu i Powiecie Radzyńskim są ludzie i ich talenty. Pani Agato dziękuję Pani, że od dzisiejszego dnia będę mógł czytać swoim wnukom bajkę o Radzyniu Podlaskim. Chciałbym pogratulować jubileuszu 555-lecia Radzynia Podlaskiego. Uważam, że te ostatnie lata pokazują, że Radzyń ma złoty wiek swojego rozkwitu. Miasto pięknie, rozwija się, a nasze zabytki stają się coraz piękniejsze - powiedział Szczepan Niebrzegowski.

 Kulminacja 555-lecia Radzynia Podlaskiego

19 sierpnia br. odbyła się gra miejska oraz Potańcówka u Potockich na Rynku w Radzyniu Podlaskim. Zwieńczeniem obchodów 555 lecia miasta były koncerty na odrestaurowanym dziedzińcu Pałacu Potockich. Na scenie wystąpili: Radzyniacy, Przyjazne Nuty i Jubilados, Lubelska Federacja Bardów, Anna Pastor z zespołem „OneOn”, „Radzyński miłosny zawrót głowy” oraz gwiazda wieczoru zespół Enej.

 

Najczęściej czytane

Życzenia z okazji Dnia Matki

Życzenia z okazji Dnia Matki

26 Maj 2024 Powiat wspiera

Zapraszamy do udziału w III Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Twórców Ludowych  "Tradycyjnie w Nałęczowie "

Zapraszamy do udziału w III Festiwa…

24 Maj 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

XIII Gala Mam Talent oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością w SOSW w Radzyniu Podlaskim

XIII Gala Mam Talent oraz Dzień God…

23 Maj 2024 Powiat wspiera

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu