Gmina Czemierniki położona na styku trzech powiatów: parczewskiego, z którym graniczy poprzez gminę Siemień, lubartowskiego - poprzez gminę Ostrówek.
Spośród gmin powiatu radzyńskiego Gmina Czemierniki graniczy z gminami: Borki, Radzyń Podlaski, miastem Radzyń Podlaski i gminą Wohyń.
Na terenie gminy znajduje się 9 sołectw. Są to: Czemierniki I, Czemierniki II, Bełcząc, Lichty, Niewęgłosz, Skoki, Stójka, Stoczek i Wygnanów.
Fizjograficznie Gmina Czemierniki położona jest na granicy dwóch obszarów: Europy Wschodniej i Europy Zachodniej, przy czym przeważająca część powierzchni gminy należy do tego drugiego obszaru.
Pod względem klimatycznym obszar ten położony jest w regionie klimatycznym Podlasko-Poleskim.
Gmina leży na styku dwóch mezoregionów: Pradoliny Wieprza i Wysoczyzny Lubartowskiej.
Centralna część gminy wraz z miejscowością gminną znajduje się na obszarze mezoregionu Wysoczyzna Lubartowska.
Zabytki

Osada Czemierniki, ze względu na swoje wartości historyczno-kulturowe (m.in. niemal niezmieniony układ przestrzenny miasta i unikatową architekturę), została wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
Na terenie gminy pod ochroną konserwatorską znajdują się również dwory w Bełczącu i Stoczku oraz 92 domy drewniane, 20 kapliczek, 2 zagrody a także młyn, stodoły, obory i areszt.
- Zespół pałacowo-obronny
Zespół pałacowo-obronny tworzy renesansowy pałac (willa typu włoskiego) otoczony murami, stawami i fosą oraz zabudowa gospodarcza - murowany budynek oficyny.
Fortyfikacje wzniesione w stylu starowłoskim złożone są z kurtyn i czterech bastionów zbudowanych z kamienia polnego i cegły. Wszystkie bastiony mają strzelnice, a część z nich - kazamaty. Nieregularny czworobok fortyfikacji bastionowej dwoma blokami opiera się o stawy, a pozostałymi o fosy (ich fragmenty zachowały się do dzisiaj). Do wnętrza zespołu prowadzi od zachodu droga, która biegnie groblą rozdzielającą stawy, i brama wjazdowa zwieńczona ośmiobocznym samborzem.
Obecnie właścicielem tego unikalnego zabytku jest Fundacja "Fortalicja Czemierniki". - Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest dziełem Piotra Durie. Wzniesiony został w stylu renesansu lubelskiego. Ceglany, jednonawowy kościół, nakryty dwuspadowym dachem, posiada dwie sześciokondygnacyjne wieże przykryte hełmami z blachy oraz portyk przed głównym wejściem.
Budowa kościoła została ukończona w 1612 r. a w 1614 r. sklepienie przyozdobił sztukateriami Jan Wolf.
Walory przyrodnicze

Gmina Czemierniki odgrywa ważną rolę w systemie obszarów chronionych Lubelszczyzny.
Dolina Tyśmienicy to jedna z ważniejszych ostoi ptasich w Polsce prawdziwy raj dla ornitologów. Dzięki swym walorom ornitologicznym została zakwalifikowana do jednego z ptasich obszarów Natura 2000 o nazwie DOLINA TYŚMIENICY kod obszaru PLB 060004. Jest to obszar rangi europejskiej i jednocześnie ważny korytarz ekologiczny o znaczeniu ponadregionalnym. Rzeka Tyśmienica stanowi bowiem istotne połączenie między ważnym ekosystemem, jakim jest Polesie Lubelskie z pradoliną Wieprza, a jednocześnie z korytarzem ekologicznym Wisły.
Występuje tu koncentracja ptaków wodno-błotnych jak: rybitwa białoczelna, krwawodziób, rycyk oraz sieweczki. Rzadkim przedstawicielem z rodziny czapli jest tutaj czapla biała, często obserwowana na stawach Skruda. Z tym środowiskiem są związane również takie gatunki jak: perkoz rdzawoszyi, rybitwa białoczelna, czernica oraz błotniak łąkowy. Z ptaków drapieżnych należy odnotować polujące tutaj często ptaki drapieżne jak: kobuz oraz dwa najważniejsze gatunki jak puchacz mający tutaj swoje stanowisko lęgowe czy zalatujący na stawy z okolic Suchowoli bielik.
Dużym wzięciem u wędkarzy cieszą się rybne wody Tyśmienicy.

Źródło: "Walory turystyczno-przyrodnicze Gminy Czemierniki". Czemierniki 2005