Obchody Narodowego Święta Niepodległości w powiecie radzyńskim

Uroczysty Przemarsz Uroczysty Przemarsz Michał Maliszewski
Opublikowane w Wiadomości

W tym roku przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Oficjalną część uroczystości która odbyła się na Placu Wolności poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie wzięło udział wielu mieszkańców powiatu, przedstawiciele władz, a także żołnierze, poczty sztandarowe, reprezentanci szkół i instytucji.

Program Uroczystości

Uroczyste Obchody 105 rocznicy odzyskania Niepodległości rozpoczęły się Mszę Świętą w kościele Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Nabożeństwo koncelebrowali proboszczowie parafii radzyńskich: ks. dziekan kan. Krzysztof Pawelc, ks. kan. Jarosław Sutryk proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ks. kan. Henryk Och proboszcz św. Anny i Błogosławionych Męczenników Podlaskich, a także kapelan radzyńskiego szpitala ks. Grzegorz Tomaszewski.

Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów wyruszyli patriotycznym marszem na Plac Wolności, gdzie odbyła się dalsza część. Na wstępie wciągnięto flagę na maszt i odśpiewano Hymn Narodowy. W ten sposób mieszkańcy miasta i regionu włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili: Burmistrz Miasta Jerzy Rębek, Senator Grzegorz Bierecki i Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk.

- 11 listopada to radosna data w polskim kalendarzu. Świętujemy dziś rocznicę odzyskania Niepodległej Ojczyzny. Sukces ten był możliwy dzięki zaangażowaniu całego narodu – mówił burmistrz. Dziś czcimy pamięć miliony naszych rodaków którzy w łańcuchu dziejów walczyli o niepodległy byt Rzeczypospolitej. Za tę idee składali daninę krwi w walce zbrojnej. Jak napisał Cyprian Kamil Norwid „Ojczyzna to zbiorowy obowiązek”. Niech przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości pogłębi Naszą miłość do Ojczyzny - powiedział Jerzy Rębek.

Oddanie hołdu pod Pomnikiem Niepodległości

Na zakończenie uroczystości wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości złożyły delegacje samorządów, placówek oświatowych, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń i zakładów pracy.

Powiat Radzyński reprezentowali: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Wicestarosta Radzyński Michał Zając, Przewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek i Sekretarz Powiatu Radzyńskiego Jarosław Gomoła. W obchodach Narodowego Święta Niepodległości wziął udział Zarząd Powiatu z Jerzym Bednarczykiem reprezentującym również NSZZ "Solidarność" i Grzegorzem Kowalczykiem (PGE Dystrybucja S.A).

Zakończenie obchodów zwieńczył przemówieniem Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, który podziękował wszystkim zebranym za udział w wydarzeniu. Starosta wyraził wdzięczność za przygotowanie patriotycznej uroczystości i zachęcił do wzięcia udziału w akademiach z okazji Obchodów Rocznicy Niepodległości w całym powiecie radzyńskim.

Ważny dzień w kalendarzu

Dzień 11 listopada został wprowadzony kalendarza świąt państwowych pod koniec lat trzydziestych XX w. Ustawa Sejmu RP z 23 kwietnia 1937 r. informowała że jest to rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny.

Ostatnio modyfikowany środa, 15 listopad 2023 10:40

Praktyki w Portugalii

02 Maj 2024 Oświata

Święto Konstytucji 3 Maja 2024