„Kobiecość” oczami Arkadiusza Kulpy i Jarosława Matuszewskiego

Artyści razem z dyrektorem ROK Artyści razem z dyrektorem ROK fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera

5 marca, w Galerii „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury, zainaugurowana została wystawa pt. „Kobiecość”. Autorami prezentowanych prac byli radzyńscy artyści: Arkadiusz Kulpa (malarstwo) i Jarosław Matuszewski (fotografia). Wystawę można oglądać do 19 marca.

– Wystawa jest efektem spojrzenia na płeć piękną przez pryzmat fotografii i rysunku. Prezentowane na niej prace powstawały na przestrzeni kilku lat i przy różnych okazjach i teraz autorzy z okazji Dnia Kobiet, postanowili się nimi pochwalić – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK.

Wzorzec kobiecości istnieje od wieków i zmienia się w każdej epoce. Na przestrzeni lat wyznaczały go różne siły takie jak religia, tradycja, zwyczaje, moda. Jednak, pomimo oddziaływania tych wszystkich sił, na przestrzeni wieków i we wszystkich kulturach, jedno pozostało do dzisiaj niezmienne – kobieta zawsze była inspiracją dla wszelkiego rodzaju artystów i twórców. Była, jest i będzie! Jako istota dająca życie zawsze była okryta jakąś tajemniczością przez co stała się obiektem uwielbienia i symbolem piękna. Idealna i harmonijna powierzchowność kobiety już od czasów starożytnych począwszy jest synonimem kruchości i delikatności. Inspirująca jest także kobieca zmienność, która potrafi przybierać różne, niejednokrotnie skrajne, stany emocjonalne. Śmiało można powiedzieć, że kobiety mają swój udział w powstaniu wielu światowych dzieł. Niektóre muzy miały tak potężny wpływ na artystów, że można je uznać nawet za współautorki.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, panowie złożyli wszystkim obecnym paniom życzenia. Ponadto każdy mógł wspomóc leczenie Antosi Bober – niespełna dwuletniej dziewczynki z Radzynia, która zmaga się z rzadką chorobą serca.

Ostatnio modyfikowany wtorek, 09 marzec 2021 12:09