Drukuj stronę

Koronawirus COVID-19

Mycie rąk Mycie rąk
Opublikowane w Wiadomości
Czytaj 2602 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 drogą kropelkową niezbędne jest zastosowanie szczególnych środków ostrożności.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zaleca noszenia maseczek chirurgicznych przez osoby zdrowe. Maseczki noszone przez osoby niezakażone działają tylko na dobre samopoczucie noszących. Nie mają żadnego znaczenia epidemiologicznego. W chwili obecnej brak jest dowodów naukowych na to, że noszenie maseczek przez osoby zdrowe skutecznie chroni je przed zakażeniem. Dodatkowym faktem przemawiającym przeciwko noszeniu maseczek chirurgicznych jest fakt, iż maseczki ochronne mają o wiele większą powierzchnię, na której mogą zbierać się drobnoustroje, co de facto może zwiększać ryzyko zakażenia!

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) precyzyjnie wskazuje , kto i jakich okolicznościach powinien nosić maseczki ochronne, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez koronowirusa:

  • noś maseczkę, gdy masz objawy infekcji dróg oddechowych (jeśli kaszlesz, kichasz, gorączkujesz, masz duszności),
  • jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).

Jednocześnie eksperci WHO podpowiadają, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne lub nieostrożne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku! (Zanieczyszczone maseczki stanowią bowiem potencjalne źródło zakażenia!)

Jak prawidłowo używać maseczek ochronnych na twarz

Poniżej przedstawiam najważniejsze zalecenia WHO w tej kwestii:

  • maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy umyć m.in. przed założeniem maseczki), 
  • zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było szpar pomiędzy maseczką a powierzchnią twarzy, 
  • unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy - umyj ręce, 
  • zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy stwierdzisz, że jest już mocno zawilgocona, 
  • po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci i umyj ręce, 
  • zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać jej tylko „od tyłu” (czyli za gumki / sznureczki mocujące), unikając dotykania jej przedniej części - po czym koniecznie umyj ręce.

Z-ca dyrektora ds. leczniczych
SPZOZ Radzyń Podlaski
dr n. med. Robert Węgłowski

 

Ostatnio modyfikowany środa, 19 sierpień 2020 07:53