Ćwiczenia ratownicze „Radzyń Podlaski 2023″

Podczas ćwiczeń Podczas ćwiczeń fot. Wioletta Lewczuk
Opublikowane w Wiadomości ze Starostwa
Czytaj 470 wyświetlono
Oceń
(1 Głos)

21 września 2023 roku na terenie powiatu radzyńskiego odbyły się międzypowiatowe ćwiczenia ratownicze „Radzyń Podlaski 2023″.

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków (strażaków i sprzętu) Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do prowadzenia działań w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wysokościowego, technicznego, działań poszukiwawczo-ratowniczych z elementami ratownictwa medycznego.

Scenariusz 1 ćwiczenia był następujący:

W wyniku prowadzenia prac remontowych w budynku szkoły doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej na gaz ziemny doprowadzonej do kotłowni, a następnie do wybuchu i pożaru w budynku Szkoły Podstawowej w Żeliźnie w gminie Komarówka Podlaska, powiat radzyński, woj. lubelskie. Pożarem zostało objęte pomieszczenie kotłowni znajdujące się w piwnicy. Nastąpiło częściowe zawalenia się ścian i osłabienia konstrukcji budynku. Ogień rozprzestrzenił się na resztę kondygnacji i dach. Budynek pełnił funkcję hotelową, gdzie zakwaterowane były osoby dorosłe. Po dojeździe na miejsce pożaru pierwszych zastępów osoba odpowiedzialna za ewakuację poinformowała, że po przeliczeniu ewakuowanych osób brakuje kilku pracowników firmy remontowej, którzy najprawdopodobniej zostali w budynku, dokładnej liczby osób nocujących w hotelu nie była w stanie podać.

Scenariusz 2 ćwiczenia:

Podczas prac leśnych związanych z wycinką drzew doszło do zaprószenia ognia w oddz. 387C, Leśnictwo Witoroż Nadleśnictwo Międzyrzec. Zbyt późne zauważenie powstania pożaru i niewystarczające siły będące na miejscu nie przyniosły oczekiwanego efektu przy próbie ugaszenia pożaru. Pracownicy zaalarmowali leśniczego oraz CPR (Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112). W wyniku dużego nagromadzenia materiału palnego pożar szybko rozwinął się i zagraża rozprzestrzenieniem się na dużą część kompleksu lasu.

Czterech młodych mężczyzn dowiadując się o pożarze lasu i działaniach Straży Pożarnej postanawia pojechać na miejsce zdarzenia. Podczas jazdy leśna drogą ze byt dużą prędkością kierowca traci panowanie nad pojazdem i uderza w drzewo, które się przełamuje u podstawy pnia i spada na samochód. W pojeździe znajdują się dwie osoby natomiast dwie pozostałe opuściły pojazd o własnych siłach i oddaliły się w nieznanym kierunku. Nawiązują kontakt z numerem 112 zgłaszając że potrzebują pomocy i zgubili się w lesie ale z uwagi na słaby zasięg telefoniczny nie udaje się ponownie nawiązać z nimi kontaktu.

Podczas ćwiczeń osiągnięto cele szczegółowe, takie jak:

– sprawdzenie procedur dysponowania sił i środków do zdarzenia z poziomu powiatu i województwa,
– doskonalenie taktyki prowadzenia działań na obiektach użyteczności publicznej
z elementami ratownictwa wysokościowego oraz medycznego,
– doskonalenie taktyki prowadzenia działań w zakresie ratownictwa chemiczno – ekologicznego, poszukiwawczego oraz gaśniczych na obszarach leśnych,
– doskonalenie umiejętności kierowania działaniami oraz organizacji i pracy sztabu na poziomie taktycznym i strategicznym,
– sprawdzenie funkcjonowanie systemów łączności dowodzenia i współdziałania,
– doskonalenie formy i metody zabezpieczenia własnego rejonu działania na czas zadysponowanych sił i środków jednostki,
– doskonalenie współpracy z innymi służbami i podmiotami.

Uroczystego podsumowania i zakończenia ćwiczeń dokonał Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie st. bryg. Tomasz Podkański wraz z Naczelnikiem Wydziału Operacyjnego KW PSP w Lublinie st. bryg. Zenonem Pisiewiczem. Słowa uznania i osobiste podziękowania przekazali również Wicewojewoda Lubelski Pan Robert Gmitruczuk, Starosta Radzyński Pan Szczepan Niebrzegowski oraz Wójt Gminy Komarówka Podlaska Pan Ireneusz Demianiuk, którzy wizytowali niniejsze ćwiczenia.

Tekst i fot: Wioletta Lewczuk

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 25 wrzesień 2023 13:26

Najczęściej czytane

Życzenia z okazji Dnia Ojca

Życzenia z okazji Dnia Ojca

23 Cze 2024 Powiat wspiera

Komunikat w sprawie przydatności wody do spożycia- Wohyń

Komunikat w sprawie przydatności wo…

21 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie wakacyjnego urlopu?

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w…

21 Cze 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu