Uroczyste Święto Plonów Powiatowo-Gminnych - Wohyń 2023

Koło Gospodyń Wiejskich z mimem na szczudłach Koło Gospodyń Wiejskich z mimem na szczudłach fot. Izabela Grzybowska
Opublikowane w Wiadomości
Czytaj 1406 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji, która jest symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika. W tym roku Powiatowe Dożynki zostały zorganizowane razem z Gminą Wohyń.  Święto plonów przypada na czas, gdy praca na roli dobiega końca i pustoszeją pola. Msza Święta i uroczysty korowód wieńców otworzyły Powiatowe Święto Plonów. Atmosfera wydarzenia była niezwykle serdeczna i podniosła. Kolorowe stoiska, oryginalne wieńce oraz występy artystyczne stanowiły idealne tło do wspólnej zabawy.

W podziękowaniu za tegoroczne plony

Obchody Święta Plonów rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Św. Anny w Wohyniu. Liturgię sprawowali ks. prałat Krzysztof Pawelec i ks. Henryk Kalitka. Po wzniosłym nabożeństwie mieszkańcy powiatu radzyńskiego oraz goście wzięli udział w barwnym korowodzie ulicami Wohynia. Przemarsz był pełen tradycyjnych strojów oraz przepięknie wyplecionych wieńców przez gminy z terenu powiatu radzyńskiego. Dożynki to nie tylko święto plonów, ale także czas radości, wspólnego świętowania i dziękczynienia za hojność natury. Ważną częścią wydarzenia jest akt dzielenia chleba. Starostami dożynkowymi tegorocznych uroczystości byli: Agata Kowalska i Wiesław Bojaczuk. Bochen i miód oddano na ręce Starosty Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego i Wójta Gminy Wohyń Tomasza Jurkiewicza. Następnie kawałki chleba podzielono miedzy uczestników. Chleb został wypieczony z tegorocznych zbiorów i podarowany przez mieszkankę Suchowoli, panią Różę Bogdańską. Miód natomiast podarowało Gminne Koło Pszczelarzy w Wohyniu.

Prezentacja gmin oraz przemówienia

W tegorocznych uroczystościach dożynkowych udział wzięli delegacje ze wszystkich gmin powiatu radzyńskiego na czele z ich włodarzami. Przybyłych na wydarzenie powitali: Starosta Radzyński i Wójt Gminy Wohyń. Zaproszenie na dożynki przyjęli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Poseł na Sejm Marcin Duszek, Burmistrz miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, Członkowie Zarządu Powiatu Radzyńskiego - Jerzy Bednarczyk i Grzegorz Kowalczyk, włodarze gmin, samorządowcy oraz mieszkańcy.

-Z wielką radością i wzruszeniem spotykamy się dzisiaj, aby złożyć dziękczynienie za plony, które nam Ziemia ofiarowała oraz oddać hołd ciężkiej i mozolnej pracy rolnika – mówił Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski. To na Was Drodzy Rolnicy oraz na Waszej miłości do ziemi opiera się nasza narodowa tożsamość. „W chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu ta miłość i przywiązanie do ziemi okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie” (Jan Paweł II). Bez Was nie byłoby tych pól pełnych zbóż, warzyw i owoców, które są dla nas wszystkich tu zebranych źródłem pożywienia i życia. Dzisiaj w szczególny sposób chcemy Wam głośno i wyraźnie powiedzieć: Dziękujemy, słowa podziękowania kieruję również do Pana Burmistrza, Wójtów wszystkich Gmin za poświęcenie i zrównoważony rozwój gmin. Dziękuję Radnym Powiatowym, Radnym Gminy Wohyń oraz Wam Drodzy Mieszkańcy Powiatu Radzyńskiego za zaangażowanie służące całej społeczności. Bardzo dziękuję Gminie Wohyń za organizację tegorocznych dożynek - powiedział Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

Głos zabrał również gospodarz tegorocznych dożynek, Wójt gminy Wohyń Tomasz Jurkiewicz.

- Drodzy Rolnicy, dożynki są Waszym świętem, bo przypominają nam wszystkim, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Naszą obecnością chcemy docenić Waszą pracę. Dziękuję Panu Staroście Niebrzegowskiemu za otwartość i wspólną pracę. Mieć Pana za partnera w wielu działaniach to wyróżnienie – spuentował Wójt Gminy Wohyń.

Stoiska dożynkowe pełne pyszności i darów lata

Smaczną atrakcją dożynkową była część gastronomiczna przygotowana i wystawiona do degustacji przez Koła Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu. Panie zaprezentowały swoje umiejętności kulinarne przygotowując min. gorące zupy, ciasta, dania mięsne: pasztety, rolady, różnego rodzaju pierogi i inne smakołyki mięsno-warzywne. Na stoiskach mogliśmy podziwiać witacze, czyli słomiane kukły, które są elementem tradycji dożynkowej. Twórcy wykazali się dużą kreatywnością, aby powstały oryginalne konstrukcje przyciągające uwagę. Na wydarzeniu obecny był również namiot Powiatu Radzyńskiego. Pracownicy Starostwa Powiatowego przygotowali tam liczne atrakcje dla dzieci oraz ulotki informacyjne o walorach turystycznych naszego regionu. Wśród tłumów mogliśmy spotkać Kamila Dąbrowskiego, znanego TikTokera. Zgromadzeni chętnie robili zdjęcia, witali się oraz próbowali zatańczyć „taniec wuja” z „Sołtysem Lubelszyczny”. Niespodzianką okazał się wspólny śpiew Tiktokera z zespołem Radzyniacy. Film można zobaczyć w sieci oraz na jego kanale. To nie był koniec atrakcji. Między stoiskami można było podziwiać gwiazdy sztuki ulicznej.

Blok artystyczny

Na scenie zaprezentowali się: Wohyniacy, Lawenda Folk, Radzyniacy, Przyjazne Nuty, Harmonijkowe Echo oraz Bravo Solo Mariano.

Tuż po godzinie 16:00 kultura ludowa rozbrzmiewała na wohyńskiej scenie. Haftowane koszule, piękne spódnice, kapelusze, korale i stukot butów przyciągnęły pod scenę publiczność. Ulaniacy zachwycili koncertem na żywo i zaprosili do wspólnej biesiady.

Około godziny 17:00 mieszkańców do tańca porwał zespół Power Play, grający od ponad 20 lat muzykę disco polo. Sylwek, Marcin i Karol rytmicznymi i żywiołowymi kawałkami zachęcili publiczność do wspólnej zabawy.

Zaraz po nich na scenie wystąpiła pełna humoru kapela Reggaeside. Zespół składający się z 8-osób wyśpiewał pełne pozytywnych wartości melodie oraz covery znanych przebojów.

Tuż po 20:00 na scenie pojawił się znany z rockowego grania, ale także refleksyjnych utworów zespół Łzy. Nie zabrakło największych przebojów, ogromnych braw i próśb o bisy.

Wydarzenie zwieńczyła zabawa taneczna pod gwiazdami.

Zachęcamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć. Materiał wideo już wkrótce.

Ostatnio modyfikowany wtorek, 29 sierpień 2023 15:08

Najczęściej czytane

Ogłoszenie o naborze na partnera ZSP

Ogłoszenie o naborze na partnera ZS…

04 Mar 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Odważni i Niezłomni: Dni Żołnierzy Wyklętych
Kolejny krok w zakresie budowy budynku Urzędu Skarbowego

Kolejny krok w zakresie budowy budy…

01 Mar 2024 Wiadomości ze Starostwa

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu