Obchody Powiatowe Dnia Strażaka 2023 w Powiecie Radzyńskim

Poczty sztandarowe Poczty sztandarowe fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera
Czytaj 657 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

13 maja 2023 roku Druhowie strażacy obchodzili swoje święto – Powiatowy Dzień Strażaka. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich, Parafia św. Anny. Mszę koncelebrowali: ks. kapelan Henryk Och, ks. prałat Krzysztof Pawelec oraz ks. kanonik Jarosław Sutryk.

Po liturgii strażacy wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na plac Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim gdzie odbyły się dalsze uroczyste obchody. Wydarzenie to skupiało uwagę zarówno strażaków, jak i licznie przybyłych samorządowców, którzy chcieli uczcić bohaterów pożarnictwa.

W uroczystości wzięli udział: st. bryg. Tomasz Podkański zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie, Robert Gmitruczuk Wicewojewoda Lubelski, Jerzy Szwaj Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Szczepan Niebrzegowski Starosta Radzyński wraz z Wicestarostą Michałem Zającem i Członkami Zarządu Powiatu Radzyńskiego, Jerzy Rębek Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski, Radosław Sałata Wójt Gminy Borki, Anna Mróz Wójt Gminy Kąkolewnica, Ireneusz Demianiuk Wójt Gminy Komarówka Podlaska, Jarosław Koczkodaj Wójt Gminy Ulan-Majorat, Tomasz Jurkiewicz Wójt Gminy Wohyń, insp. Zbigniew Krzos Komendant Powiatowy Policji, mjr Tomasz Stańsławczyk Składu Bezwola 2 Regionalnej Bazy Logistycznej, st. bryg. w st. spocz. Grzegorz Stankiewicz były Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, Robert Staroń zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, byli komendanci powiatowi: st. bryg. w st. spocz. Witold Grajcar, st. bryg. w st. spocz. Franciszek Filipiuk, st. bryg. w st. spocz. Leszek Niewęgłowski, mł. bryg. w st. spocz. Mirosław Walicki.

Podczas wydarzenia mieliśmy okazję podziwiać kolekcję wozów strażackich, które zostały zbudowane z klocków LEGO przez Szymona Matysiewicza. Uczestnicy zwiedzili także Izbę Tradycji Pożarniczej, gdzie znajdowało się wiele cennych eksponatów związanych z historią strażaków z terenu powiatu radzyńskiego.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego oraz podniesieniem flagi państwowej. Następnie głos zabrał st. kpt. Mirosław Łopacki, dowódca uroczystości, który złożył meldunek Zastępcy Lubelskiego Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, st. bryg. Tomaszowi Podkańskiemu, informując o gotowości do rozpoczęcia obchodów. Kolejnymi mówcami byli Komendant Powiatowy PSP w Radzyniu Podlaskim, bryg. Sylwester Wiąckiewicz oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Druh Ireneusz Demianiuk. Oboje podzielili się swoimi przemyśleniami na temat roli strażaków i ważności ich służby dla społeczeństwa.

Główne przemówienie okolicznościowe wygłosił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim, bryg. Sylwester Wiąckiewicz. Jego słowa były pełne uznania i podziękowań dla strażaków za ich odwagę, poświęcenie i profesjonalizm w ochronie życia i mienia. Komendant zwrócił również uwagę na harmonijną współpracę z samorządami.

W ramach uroczystości obchodów Powiatowego Dnia Strażaka w Radzyniu Podlaskim, ogłoszono także szereg awansów wśród strażaków. Na podstawie rozkazów personalnych wydanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, przyznano stopnie młodszego brygadiera, młodszego kapitana, aspiranta, starszego ogniomistrza i starszego sekcyjnego.

Stopień młodszego brygadiera otrzymali:

1. st. kpt. Krzysztof Gomółka, syn Adama
2. st. kpt. Dariusz Niedziela, syn Tadeusza

Stopień młodszego kapitana otrzymał:

1. asp. Przemysław Bednarczyk, syn Jerzego

Stopień aspiranta otrzymał:

1. mł. asp. Rafał Salamończyk, syn Jerzego

Stopień starszego ogniomistrza otrzymał:

1. ogn. Grzegorz Zając, syn Janusza

Stopień starszego sekcyjnego otrzymał:

1. sekc. Wojciech Zeczkiewicz, syn Mariusza

Część awansów została wręczona podczas uroczystej zbiórki w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Akt nadania stopnia mł. brygadiera starszemu kapitanowi Dariuszowi Niedzieli został wręczony podczas obchodów Centralnego Dnia Strażaka w Warszawie, które odbyły się 4 maja 2023 roku.

W ramach obchodów Powiatowego Dnia Strażaka w Radzyniu Podlaskim, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim, bryg. Sylwester Wiąckiewicz, awansował również strażaków do stopnia starszego strażaka na podstawie rozkazu personalnego.

Stopień starszego strażaka otrzymali:


1. str. Ernest Bobruk, syn Zbigniewa
2. str. Adrian Rogoziński, syn Dariusza
3. str. Daniel Zając, syn Bolesława

Wszystkie awanse zostały wręczone przez odpowiednich przełożonych, którzy byli obecni na uroczystości. Wyrazy uznania i gratulacje za otrzymane awanse zostały przekazane przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim, bryg. Sylwestra Wiąckiewicza, oraz Zastępcę Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego, st. bryg. Tomasza Podkańskiego.

Kolejną częścią programu były przemówienia gości honorowych. Wicewojewoda Robert Gmitruczuk, wyraził wdzięczność i szacunek dla strażaków za ich poświęcenie oraz zaangażowanie w działania na rzecz lokalnej społeczności.

- Pragnę podziękować wszystkim Strażakom, tym zawodowym i tym z powołania ochotnikom za to, że codziennie ratujecie życie, zdrowie i mienie. Życzę Wam, abyście zawsze jeden na drugim mogli polegać, jak brat z bratem.  Życzę, żebyście tak jak służycie, tyle razy bezpiecznie wracali do swoich rodzin, najbliższych, ile razy wyjeżdżacie. Przekazuję najserdeczniejsze podziękowania Waszym najbliższym, żonom, matkom i dzieciom za to, że zawsze na Was czekają. Wszystkiego najlepszego i niech Św. Florian ma Was w swojej opiece – spuentował Wicewojewoda Lubelski.

St. bryg. Tomasz Podkański, Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy strażakami a innymi służbami ratowniczymi dla skutecznej ochrony i bezpieczeństwa obywateli.

Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, wyraził uznanie dla strażaków za ich poświęcenie i wysiłek w ochronie mieszkańców Powiatu Radzyńskiego. Na wstępie przeczytał list gratulacyjny od Senatora RP Grzegorza Biereckiego oraz Posła na Sejm RP Dariusza Stefaniuka:

- Cieszę się z tego, że jesteśmy razem, że są byli komendanci, a także druhowie, którzy są już na emeryturze. Uważam, że w takiej profesji jak Straż Pożarna bardzo ważna jest ta ciągłość. To przekazywanie swego doświadczenia życiowego. Chciałbym podziękować z tego miejsca na ręce Pana Wicewojewody i Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego za to ogromne wsparcie rządowe dla Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Naszym największym majątkiem powiatu radzyńskiego są ludzie, w tym strażacy i to, że władze polskiego rządu zauważyły, że należy zwrócić uwagę na tych, którzy przez długie lata służyli w akcjach gaśniczych i ratowniczych to jest symbol wsparcia dla służby strażaków. Chcę zadeklarować w imieniu władz Zarządu Powiatu Radzyńskiego, że będziemy dalej wspierać Straże Pożarne, bo my wspieramy bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Życzę państwu, by klimat wokół straży nie uległ zmianie, by Państwa służba cieszyła się ogromnym szacunkiem w społeczeństwie i wśród rządzących. Życzę również tego, by ten szacunek przekładał się również na Państwa uposażenie. Niech Święty Florian zawsze Was chroni – mówił Starosta Niebrzegowski.

Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski, Jerzy Rębek, w imieniu przedstawicieli samorządów gminnych i miejskich, podkreślił znaczenie współpracy między jednostkami strażackimi a władzami lokalnymi.

Ostatnim punktem programu było podsumowanie uroczystości przez Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Druha Ireneusza Demianiuka. W swoim wystąpieniu Druh Demianiuk podziękował wszystkim strażakom za ich poświęcenie, determinację i nieustanne oddanie służbie. Podkreślił również wagę jedności i solidarności w szeregach strażackiej społeczności.

Na zakończenie uroczystości nastąpiło odprowadzenie pocztów sztandarowych, co było symbolicznym akcentem podkreślającym wagę i honor służby strażackiej.

 

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 15 maj 2023 13:07

Najczęściej czytane

Kolejny krok w zakresie budowy budynku Urzędu Skarbowego

Kolejny krok w zakresie budowy budy…

01 Mar 2024 Wiadomości ze Starostwa

Kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu radzyńskiego

Kwalifikacja wojskowa na terenie po…

29 Lut 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Uchwała Nr 54/24 Zarządu Powiatu Radzyńskiego z dnia 28 lutego 2024 roku w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radzyniu Podlaskim

Uchwała Nr 54/24 Zarządu Powiatu Ra…

28 Lut 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu