Powiat Radzyński ma wyższą uczelnię!

Rektorzy Akademii Bialskiej w murach ZSP Rektorzy Akademii Bialskiej w murach ZSP fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Wiadomości ze Starostwa
Czytaj 369 wyświetlono
Oceń
(0 Głosy)

Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła otworzyła swoją filię w Radzyniu Podlaskim. Uroczystość inauguracji pierwszego roku akademickiego odbyła się 14 listopada br. z udziałem Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka.

Specjalną tablicę upamiętniającą historyczne dla Radzynia wydarzenie, jakim jest inauguracja działalności uczelni, podczas uroczystości odsłonili: Minister Edukacji i Nauki dr hab. Przemysław Czarnek, Rektor ABNS prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk i Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

To będą studia licencjackie trzyletnie, które przygotują młodzież do praktycznej pracy. Na dwóch kierunkach studiów - pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne - w październiku rozpoczęło naukę 50 studentów. - Staramy się, żeby te osoby otrzymały jak najlepsze wykształcenie – zapowiedział Rektor ABNS prof. Jerzy Nitychoruk. Akademia Bialska od kilkunastu lat prowadzi kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne, ma doświadczenie, bazę i odpowiednią kadrę. W niezależnej ocenie Ministerstwa uzyskała bardzo dobrą kategorię B+.

Uczelnia odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy w regionie. - Absolwenci filii Akademii z pewnością znajdą pracę w naszym szpitalu, gdzie kadra często już jest w wieku emerytalnym, brakuje zarówno pielęgniarek i ratowników. Cieszę się, bo to dla naszego miasta i powiatu ogromna szansa – mówił Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

– Otwieranie nowych kierunków medycznych, takich jak pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne, jest absolutnie konieczne, leży w interesie państwa polskiego – podkreśla Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. – Braki kadrowe wśród lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych to efekt wieloletnich zaniedbań.

Filia Akademii Bialskiej powstała w budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przy ulicy Sikorskiego. Obie placówki noszą imię Jana Pawła II. - Więź wspólnego Patrona, największego z Polaków, będzie stanowić solidną opokę współpracy pomiędzy uczelnią, a szkołą i samorządem radzyńskim – podkreślał Starosta Szczepan Niebrzegowski, który skierował słowa wdzięczności do Rady Powiatu za jednomyślne poparcie wniosku o powołaniu placówki i wszystkich, którzy włączyli się w jego realizację, w szczególności do Dyrektor ZSP Grażyny Dzidy. Powiat Radzyński był odpowiedzialny za przystosowanie sal dydaktycznych. Przygotowane zostały pomieszczenia specjalistyczne do kształcenia umiejętności praktycznych dla ratowników medycznych i pielęgniarek: sale symulacji medycznych - pracownie, w których studenci będą się uczyć podstawowych i zaawansowanych zabiegów. Cztery sale wyposażone są w bardzo nowoczesny sprzęt. Dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu filii Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II jest dr Stanisława Spisacka.

Ostatnio modyfikowany środa, 16 listopad 2022 11:36

Najczęściej czytane

Ogłoszenie o naborze na partnera ZSP

Ogłoszenie o naborze na partnera ZS…

04 Mar 2024 Ogłoszenia/Komunikaty

Odważni i Niezłomni: Dni Żołnierzy Wyklętych
Kolejny krok w zakresie budowy budynku Urzędu Skarbowego

Kolejny krok w zakresie budowy budy…

01 Mar 2024 Wiadomości ze Starostwa

Lubelskie.pl

logo projektu współfinansowanego z programu unii europejskiej
Nowoczesna edukacja zawodowa w ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu