Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

Kategoria: Powiat Radzyński

Dane adresowe:

• Adres: Pl. I. Potockiego 1 pok. nr 2b – parter
  • Kierownik - Marian Protaś.
  • Telefon: 83 352-74-12

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego realizuje zadania z zakresu ochrony  przeciwpowodziowej, przeciwpożarowej oraz inne przeciwdziałające zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz  środowiska.

Zadania realizowane w zakresie zarządzania kryzysowego:

• Określanie zagrożeń związanych z rozwojem cywilizacyjnym lub siłami natury oraz planowanie zapobiegania tym zagrożeniom na administrowanym obszarze.
  • Gromadzenie w bazach danych informacji o istotnych zagrożeniach oraz środkach zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.
  • Dokonywanie analiz i ocen stanu bezpieczeństwa powiatu.
  • Prowadzenie stałej wymiany informacji dotyczących zagrożeń i podejmowanych działań oraz współdziałanie ze służbami dyżurnymi, centrami wszystkich szczebli administracji rządowej i samorządowej.
  • Uruchamianie określonych procedur działania na sytuacje kryzysowe łącznie z powołaniem Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - obsługa kancelaryjno-biurowa Zespołu.
  • Organizacja szkoleń i ćwiczeń.
  • Tworzenie planów i programów w zakresie zarządzania kryzysowego.
  • Współdziałanie z inspekcjami i strażami, służbami ratowniczymi oraz jednostkami samorządowymi powiatu.
  • Realizacja zadań wynikających z uchwał Rady i Zarządu Powiatu.
  • Udzielanie pomocy dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie powiatu i współpraca z jednostkami tworzącymi system.
  • Obsługa kancelaryjno-biurowa komisji bezpieczeństwa i porządku dla powiatu radzyńskiego działającej na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym.
  • Nadzór nad realizacją powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.
  • Współpraca ze stanowiskiem ds. obronnych i obrony cywilnej.
  • Współpraca z Oddziałem Powiatowym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz ochotniczymi strażami pożarnymi z terenu powiatu radzyńskiego.