Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020 w Powiecie Radzyńskim

Samorządowcy podczas Obchodów Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych Samorządowcy podczas Obchodów Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych fot. Michał Maliszewski
Opublikowane w Powiat wspiera

Upamiętnieniem niestrudzonych Bohaterów w walce o wolną Polskę było osiem wydarzeń zrealizowanych w ramach Dni Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Radzyńskim.

28 lutego br. na Placu Wolności w Radzyniu Podlaskim rozstawiono „Namiot Wyklętych”. Na wszystkich zainteresowanych czekała tam wystawa pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”. Prezentowała ona postawy i nazwiska działaczy ruchu antykomunistycznego w czasie okupacji Polski. Korzystali z niej wszyscy zainteresowani, przechodnie oraz uczniowie z miejscowych szkół.

Punkt 10.00 w radzyńskim kinie Oranżeria odbyła się projekcja filmu pt.: „Gurgacz. Kapelan Wyklętych". Ekranizacja ta jest opowieścią o niestrudzonym kapelanie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, Władysławie Gurgaczu. Podczas seansu prawie wszystkie miejsca w sali kinowej były zajęte. Po projekcji podsumowano Konkurs "Polacy na frontach II wojny światowej".

1 marca br. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się Bieg "Tropem Wilczym". Punkt 17.00 w Kościele pw. Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim rozpoczęła się Msza Święta za Ojczyznę, którą odprawił ksiądz kanonik Krzysztof Pawelec, proboszcz parafii św. Anny ks. kan. Henryk Och oraz ks. Tomasz Małkiński, duszpasterz akademicki z Siedlec. W uroczystości wzięli udział: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Senator RP Grzegorz Bierecki, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Przedstawiciel Premiera Jacka Sasina Kamil Paszkowski, Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, Przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, Wójt Gminy Borki Radosław Sałata, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, Wicewójt Gminy Radzyń Podlaski Anna Grochoła oraz Przewodnicząca Rady Gminy Radzyń Podlaski Barbara Palica. Po liturgii, zebrani przemieścili się pod budynek dawnego aresztu Gestapo i UB przy ul. Warszawskiej 5a, gdzie odbył się uroczysty apel poległych i zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Niezłomnych wygłoszony przez Przewodniczącego Rady Powiatu Roberta Mazurka. Następnie przemowy wygłosili zaproszeni goście oraz organizatorzy. W swoim wystąpieniu Włodarz Powiatu Radzyńskiego zwrócił uwagę, że żołnierze podziemia antykomunistycznego więziono w tych samych miejscach, w których Niemcy trzymali w niewoli swoje ofiary (jak na Zamku Lubelskim czy Majdanku) i katowano w sposób nawet bardziej okrutny niż czynili to Niemcy. Dziękował również za obecność delegacji jednej z największych szkół w województwie lubelskim, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II, podkreślając rolę przekazywania historii młodemu pokoleniu. Wydarzenie zakończyło się złożeniem wieńców przez delegacje władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, a także przez: radzyński oddział NSZZ "Solidarność", Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" Inspektorat Radzyń Podlaski oraz reprezentacji ZSP.

2 marca br. od godziny 9.00 wszyscy zainteresowani mogli wraz z przewodnikiem zwiedzić piwnice dawnego aresztu Gestapo i UB. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno grup szkolnych jak i mieszkańców Radzynia Podlaskiego.

We wtorek, 3 marca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach odbyło się czytanie książki o bohaterach podziemnego ruchu niepodległościowego. Najmłodsi usłyszeli powieść Joanny Grajewskiej i Weroniki Zaguły pt.: „Rycerze lasu”, natomiast dla dorosłych odczytana została książka „100 Żołnierzy Wyklętych” autorstwa Ireneusza Korpysia.

Na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim zawisła wystawa „Zaplute karły reakcji”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Jej celem było wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej z lat 1944–1956.

Przed nami jeszcze VI Turniej Piłki Nożnej Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się 8 marca br. oraz Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin Pamięci Żołnierzy Wyklętych (14 marca br.). Zachęcamy do wzięcia udziału.

Tekst: Michał Maliszewski Foto: Michał Maliszewski i Tomasz Młynarczyk

Ostatnio modyfikowany środa, 19 sierpień 2020 07:20

Zawarcie umów na przebudowę dróg powiatowych w gminie Komarówka Podlaska o łącznej długości ponad 10 kilometrów

Zawarcie umów na przebudowę dróg po…