20 styczeń 2018

Walka z ASF trwa

Opublikowane w Ogłoszenia/Komunikaty
(0 votes)

W połowie lipca, we wsi Wygnanka, ujawniono pierwsze w powiecie radzyńskim ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. Od tego czasu choroba zbiera coraz większe żniwo. W Grabowcu, gdzie pojawiły się 4 ogniska, wybito i zutylizowano wszystkie świnie w promieniu 3 km. Sytuacja wielu rolników jest opłakana a samorządowcom kończą się już możliwości walki. Jako ostatnią deskę ratunku traktują list otwarty do premier Beaty Szydło.

- Zwalczanie ASF nie jest zadaniem samorządu – przypomina starosta Lucjan Kotwica.  – Rolą samorządu w tym wypadku jest po prostu wspieranie rolników w walce o ich słuszne sprawy. Jesteśmy do dyspozycji, ale przepisy nie pozwalają nam jako samorządowcom powiatowym wydatkowania środków publicznych na te działania, bo leżą one w kompetencji ministra rolnictwa – podkreśla. Natomiast zadania samorządu wynikające z przepisów prawa to: zakup, przygotowanie i nadzór nad matami dezynfekcyjnymi. To już pochłonęło około 100 tys. zł.

Ostatnio modyfikowany poniedziałek, 18 grudzień 2017 13:37

ASF - obszar zapowietrzony!

18 Sty 2018 Ogłoszenia/Komunikaty

Ognisko ASF w Derewicznej

15 Sty 2018 Ogłoszenia/Komunikaty

Jak poprawnie przygotować ofertę - …